Samochody poleasingowe, a ich zakup – kwestie prawne

Samochody poleasingowe są często dostępne w całkiem atrakcyjnych cenach. Nie wszystkie oferty budzą jednak zaufanie nabywców. Ci zastanawiają się czy z zakupem pojazdu będą związane skomplikowane formalności lub kwestie podatkowo-prawne.

Po zakończeniu umowy leasingu samochód osobowy może ponownie trafić do obrotu, oczywiście już jako auto używane, mające określony przebieg, ale często wciąż całkiem sprawne. Jego dalsze losy zależą zwłaszcza od tego, kto aktualnie jest jego właścicielem i jak bardzo chce (a raczej nie chce) nim pozostać.

Kiedy flota jest własnością przedsiębiorstwa

Dotyczy to zwłaszcza większych przedsiębiorstw. Biorą one w leasing kilka – kilkanaście samochodów na raz, a po zakończeniu nie chcą mieć z nimi nic wspólnego.  Są jednak właścicielami pojazdów i chętnie zbywają je po cenie nieco niższej od rynkowej. Tyle, że doliczają do wartości VAT. Jeśli kupujesz od przedsiębiorstwa samochód poleasingowy, będzie to dla Ciebie opłacalne jedynie wówczas gdy trafia on do majątku firmowego. Nawet wtedy jednak możesz odliczyć tylko 60% zapłaconego VATu (od 2015 r 50%). Sprawia to, że zakup poleasingowy od firmy nie jest aż tak opłacalny jak mógłby się wydawać. Poza tym auta służbowe mogą mieć bardzo różny stan techniczny.

Na pewno przedsiębiorstwo prowadzi rzetelną ewidencję przebiegu pojazdu, potrafi wskazać jakie naprawy były przeprowadzone. Firmy, które stale obracają samochodami mają również przygotowane umowy. Wszystko powinno więc pójść w miarę łatwo.

Samochody poleasingowy od prowadzącego jednoosobową działalność

Ktoś prowadzący działalność gospodarczą we własnym imieniu leasinguje przeważnie tylko 1 samochód i wykupuje go po zakończeniu umowy. Wówczas czasem stara się sprzedać auto po jego cenie rynkowej, a więc nieco drożej niż w wypadku większości samochodów poleasingowych. Jeśli jednak przetrzyma go minimum 6 miesięcy, może sprzedać go bez VATu. To może być dla Ciebie okazja jeśli chcesz wykorzystać samochód na cele prywatne.

W takiej sytuacji będzie to zwykła transakcja sprzedaży samochodu pomiędzy osobami prywatnymi. Możesz sfinansować ją kredytem, lub gotówką.

Auto od firmy leasingowej

Niewykupione samochody wracają do leasingodawcy. Ten na ogół bardzo chętnie się ich pozbywa sprzedając po niższej od rynkowej cenie lub oddając ponownie w leasing. Ta druga opcja może być dla Ciebie bardzo korzystna pod względem finansowym. Dlaczego?

Ponieważ raty liczone są od wartości określonej przez leasingodawcę, a więc niższej niż rynkowa. Poza tym nie musisz mieć całej kwoty na raz. W interesie leasingodawcy jest również ograniczyć formalności do minimum. Możesz więc mieć używany samochód o dobrze określonym stanie technicznym za bardzo niewielkie pieniądze. Także gdy występujesz jako osoba prywatna – działa wówczas leasing konsumencki.

Tu oczywiście musisz również uwzględnić VAT. Dla leasingodawcy to przecież podstawa jego działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Zakup auta poleasingowego jest faktycznie zwyczajną transakcją, identyczną jak w przypadku zakupu innego auta używanego. Różnice występują w zależności od kogo chcesz ów samochód kupić i w jakim celu.

  • Jeśli potrzebujesz używanego samochodu dla swojej firmy możesz odkupić go od firmy, która zbywa flotę o niewielkim przebiegu, lub od leasingodawcy.
  • Jeśli chcesz wykorzystywać samochód prywatnie, kup go od właściciela, który wykupił pojazd po zakończeniu umowy lub leasingodawcy, któremu zostały niewykupione samochody.
  • Kiedy brakuje Ci środków na zapłatę gotówką (np. samochód ciężarowy z 3 letnim przebiegiem wciąż może kosztować całkiem sporo), zdecydowanie udaj się do firmy leasingowej. Tylko wówczas możesz ponownie wziąć pojazd w leasing co jest korzystniejsze od brania na niego kredytu.

Do kupna samochodów poleasingowych podchódź zawsze z pewną ostrożnością. Często pojawiają się wyjątkowo atrakcyjne oferty aut „poleasingowych”, których właściciel nie zamierza potwierdzać wcześniejszej historii pojazdu. Firma zbywająca flotę lub leasingodawca z łatwością przekażą Ci wszystkie szczegóły i jakiekolwiek utrudnienia prawne lub formalne wykraczające poza typowe sprawy pojawiające się przy nabyciu samochodu używanego powinny  wzbudzić twoją czujność.